Bästa tävlingsklot i petanque 2026 - vilka ska du välja?
Vår expertgenomgång av de bästa tävlingsklotet i petanque 2026 - från budget till premium, kolstål eller rostfritt. Verifierade priser och specifikationer.
Bästa tävlingsklot i petanque 2026
Att välja rätt tävlingsklot är ett av de viktigaste besluten för varje seriös petanquespelare. Under 2026 erbjuder marknaden ett brett utbud av avancerade legeringar och traditionellt handgjorda alternativ. Vi har kontrollerat de senaste specifikationerna och priserna från världens ledande tillverkare för att hjälpa dig hitta rätt set.
Våra favoriter i korthet
| Klot | Hårdhet | Material | Passar bäst för | Pris (ca) |
|---|---|---|---|---|
| Obut ATX | Halvmjuk | Nickel-krom rostfritt | Allround / Proffs | 3 450 kr |
| Obut RCX | Halvmjuk | Rostfritt, ny generation | Pointers / Skyttar | 2 575 kr |
| MS Pétanque 2110 | Mycket mjuk | Kollegering | Skyttar (studsdämpande) | 1 450-1 750 kr |
| LBB Prestige | Mycket mjuk | Kolstål / Rostfritt | Skyttar (handgjorda) | 2 300-2 900 kr |
| Boulenciel Iris | Halvmjuk | Rostfritt / Nylon | Precision / Balans | 2 050-3 375 kr |
| Obut Match IT | Halvmjuk | Rostfritt stål | Allround / Klubb | 1 625 kr |
| Obut Match | Halvmjuk | Kolstål | Budgettävling | 1 000 kr |
Utförliga tester

Obut ATX
Pétanqueklotens 'Rolls-Royce'. Används av toppspelare, tillverkat av högteknologiskt nickel-krom rostfritt stål.
- Nickel-krom rostfritt stål
- Halvmjuk (130 kg/mm²)
- Kirurgisk balansering
- Material
- Nickel-krom rostfritt stål
- Hårdhet
- Halvmjuk (130 kg/mm²)
- Finish
- Brons / Satingyllene
- Diameter
- 71 - 76 mm (finns även i 80 mm)
- Vikt
- 650 - 750 g (finns även i 800 g)
- Räfflingsmönster
- Finns slät eller räfflad, grad 0-3

Obut RCX
Rebond Contrôlé Inox med Impact Absorber+-teknik. Prestandan hos ett mjukt klot med rostfritt ståls hållbarhet.
- Ny generation rostfritt stål
- Halvmjuk (med stötabsorption)
- Utmärkt stötdämpning
- Material
- Högteknologiskt rostfritt stål
- Hårdhet
- Halvmjuk (Impact Absorber +)
- Finish
- Naturlig satin
- Diameter
- 72 - 76 mm
- Vikt
- 680 - 710 g
- Räfflingsmönster
- Finns slät eller räfflad

MS 2110
Känt för sin räfflade innerstruktur som är utformad för att absorbera stötenergi. Ett av de mest "döda" kloten på marknaden.
- Kolstållegering
- Mycket mjuk (110 kg/mm²)
- Räfflad innerstruktur
- Material
- Kolstållegering
- Hårdhet
- Mycket mjuk (110 kg/mm²)
- Finish
- Satinsvart
- Diameter
- 71 - 76 mm
- Vikt
- 670 - 710 g
- Räfflingsmönster
- Slät (utan räfflor)

Prestige
Handgjord i Marseille sedan 1904. Erbjuder oöverträffad tradition och anpassning.
- Handgjord i Marseille
- Mycket mjuk (110 kg/mm²)
- Alternativ för anpassad gravyr
- Material
- Kolstål eller rostfritt stål
- Hårdhet
- Mycket mjuk (110 kg/mm²)
- Finish
- Lack (svart, blå eller rosa)
- Diameter
- 71 - 80 mm
- Vikt
- 650 - 800 g
- Räfflingsmönster
- Finns slät eller räfflad

Boulenciel Iris
Världens mest precisa klot. Har färgade hartsinlägg för unikt grepp och identifiering. Maskinbearbetat både invändigt och utvändigt för perfekt balans.
- Maskinbearbetat högteknologiskt rostfritt stål
- Precision: ± 0,02 mm sfäricitet
- Färgade hartsinlägg
- Material
- Rostfritt stål
- Hårdhet
- Halvmjuk (125 kg/mm²)
- Finish
- Satinerad med färgade inlägg
- Diameter
- 71 - 80 mm
- Vikt
- 680 - 730 g
- Räfflingsmönster
- Slät, med färgade hartsinlägg som taktil referens (utan räfflor)

Obut Match IT
Det mest mångsidiga tävlingsklotet i rostfritt stål. En utmärkt allroundare som kräver minimalt underhåll samtidigt som den erbjuder professionell prestanda.
- Rostfritt stål (Inox)
- Halvmjuk hårdhet
- Rostbeständig
- Material
- Rostfritt stål (Inox)
- Hårdhet
- Halvmjuk (115 kg/mm²)
- Finish
- Naturlig satin
- Diameter
- 71 - 76 mm
- Vikt
- 650 - 730 g
- Räfflingsmönster
- Finns slätt eller räfflat, grad 0-1

Obut Match
Standarden bland tävlingsklot i instegsklassen. Pålitlig prestanda till ett överkomligt pris.
- Kolstål
- Halvmjuk (120 kg/mm²)
- FIPJP-godkänt
- Material
- Kolstål
- Hårdhet
- Halvmjuk (120 kg/mm²)
- Finish
- Svart satin
- Diameter
- 71 - 76 mm
- Vikt
- 650 - 730 g
- Räfflingsmönster
- Finns slät eller räfflad, grad 0-2
Så väljer du dina tävlingsklot
Vill du gå djupare in på att mäta din hand och hitta rätt specifikationer, se vår kompletta guide till klotstorlek och vikt.
1. Material: kolstål eller rostfritt?
- Kolstål: ger ett "råare" grepp som många spelare föredrar. Kräver regelbundet underhåll (oljning) för att undvika rost.
- Rostfritt (inox): rostar inte och kräver minimalt underhåll. Blir ofta jämnare och halare med tiden.
2. Hårdhet
- Hård (>140 kg/mm²): mycket slitstark, men studsar mycket. Passar bäst för pointers på löst underlag.
- Halvmjuk (115-130 kg/mm²): det mest mångsidiga valet för en allroundspelare.
- Mjuk/mycket mjuk (110 kg/mm²): föredras av skyttar. De absorberar stöten och stannar nära griseln, men slits fortare.
3. Diameter och vikt
FIPJP:s officiella regler anger:
- Diameter: 70,5 mm till 80 mm.
- Vikt: 650 g till 800 g. Tips: skyttar föredrar oftast större och lättare klot (74-76 mm, 680-690 g), medan pointers ofta föredrar mindre och tyngre klot (71-73 mm, 700-710 g).
Underhållstips för längre livslängd
- Torka rent: efter varje match, använd en torr trasa (chamoisine) för att ta bort damm och fukt.
- Olja kolstålsklot: använder du kolstål bör du lägga på ett tunt lager olja eller specialspray för petanque en gång i månaden.
- Förvaring: lämna aldrig kloten i bilens bagageutrymme där temperaturväxlingar orsakar kondens. Förvara dem torrt.
- Kontrollera grader: om kloten träffar stenar och får vassa kanter, jämna försiktigt till dem med fint sandpapper.
Vanliga frågor (FAQ)
Tävlingsklot: kolstål eller rostfritt - vad ska jag välja?
Kolstål ger ett råare grepp som många gillar, men rostar om det inte oljas in regelbundet. Rostfritt (inox) är underhållsfritt. Båda är FIPJP-godkända - det handlar om känsla och underhåll.
Vilket är det bästa märket på petanqueklot?
Obut är världsledande och det mest använda märket, men MS Pétanque, La Boule Bleue och Boulenciel är mycket respekterade för sina egna tekniska innovationer.
Hur länge håller tävlingsklot?
Ett set hårda eller halvmjuka klot kan hålla 5-10 år för en klubbspelare. Mycket mjuka klot som används intensivt av skyttar kan behöva bytas vart 1-2 år.
Är dyra klot värda pengarna?
Som nybörjare räcker ett enkelt tävlingsset som Obut Match gott och väl - se vår guide till bästa boulekloten för nybörjare 2026. Rutinerade spelare får nytta av balansen i en ATX eller studsdämpningen i en MS 2110, vilket kan ge en fördel i tuffa tävlingar.
Information: vissa länkar i den här artikeln är affiliatelänkar. Som Amazon Associate och medlem i andra affiliateprogram kan vi tjäna provision på kvalificerande köp.
Relaterade artiklar

Bästa boulekloten för nybörjare 2026 - vilken utrustning ska du välja?
Att köpa sin första uppsättning boulklot är svårt. Vi testar de bästa tävlingskloten för nybörjare och fritidsseten 2026 så att du börjar rätt.

Bästa petanquetillbehören 2026 - vad behöver du egentligen?
Från magnetiska klotplockare till precisionsmått - upptäck de viktigaste petanquetillbehören för 2026 som förbättrar din komfort och ditt spel.

Bästa petanqueväskorna 2026
Skydda dina klot och bär dem i stil. Vi jämför de bästa petanqueväskorna och -fodralen för 2026, från billiga nylonpåsar till premiumval i läder och trä.
